Bieg maratoński w Paryżu

Lepsza znajomość miasta zadecydowała o medalu olimpijskim w biegu maratońskim w Paryżu. 19 lipca przy temperaturze 38 stopni wystartowało 19 maratończyków. Siedmniu z nic dobiegło do mety. Amerykanik Arthur Newton był pewien że zdobył złoty medal. Trasa biegu była niedostatecznie oznaczona. Szwed Ernst Fast, który zajął trzcie miejsce, pytał policjanta o drogę i został skierowany w złym kierunku. Podobno ów policjant zastrzelił się, kiedy się dowiedział , że wprowadził błąd jednego z maratończyków. Zwyciężył Francuz Michel Theato, w czasie 2 godzin 59 minut i 45 sekund. Był on terminatorem piekarskim i najlepiej znał Paryż i okolice. Srebrny medal zdobył jego rodak Emile Champion. Towarzyszył mu pilot na rowerze, który wiózł apteczkę pierwszej pomocy i napoje. Cały wyścig był bardzo dziwny, organizatorzy nie postarali się o dobre oznaczenie trasy i dlatego sprawiło to biegaczom bardzo wiele trudności. Ostatecznie jednak najlepszym udało się pokonać trasę w dość przyzwoitym tempie. Złoto dla Francji podczas biegu maratońskiego na Olimpiadzie w Paryżu 1900 roku. Brawo Francja.